" href="/rss.xml" /> Türk Lirası tarihinin en düşük seviyesinde! " href="" /> " />

Türk Lirası tarihinin en düşük seviyesinde!

21-07-2016 14:08

Haberler » EKONOMİ


Ülke içinde yaşanan olumsuzluklara bir de kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen açıklamalar eklendi ve kur rekor seviyelere yükseldi. 

Oysa ki geçen haftaya kadar gelişen piyasalar, ülkemizde dahil olmak üzere yükselişe geçmişti ve USDTRY 2,87, EURTRY 3,18 desteğine kadar gerilemişti.

Cuma akşamı ülkemizde yaşanan darbe girişimi ile USDTRY 3,05 ve EURTRY 3,36 seviyelerine sert yükseliş yaşadı, ardından darbenin bastırılması ve hükümetten gelen açıklamalar ile USDTRY hafta başında 2,9250, EURTRY 3,2350 seviyelerine kadar geriledi.

Ancak, darbe girişiminin ardından tüm kurum ve kuruluşlara yapılan görevden uzaklaştırmalar, özellikle askeri kanatta gözaltına alımlar ile siyasi gerginlik artarken piyasalardaki endişeler de yükseldi.

Ülke içinde bu gelişmeler yaşanırken uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s, Fitcher, S&P de ardı ardına Türkiye’nin kredi notuna dair olumsuz açıklamalarda bulundu. Moody’s, hafta başında Türkiye’nin ‘Baa3’ ve negatif olan kredi notunu incelemeye aldıklarını ve 17 Türk bankasını da negatif izlemeye aldıklarını açıkladı.

Burada dikkat çekmek istediğimiz önemli nokta; ekonomik derecelendirme yapan bu kuruluşların politik karşılığının da olduğu, yani elbette ki bir ülkenin ekonomik durumuna göre verilen bu notlarda o ülkenin siyasi ya da jeopolitik durumu da bir o kadar belirleyici oluyor. Bunun en büyük örneğine bugün tanık olduk.

S&P, ülkemizin BB+ olan kredi notunu BB’ye düşürdü ve gerekçe olarak da siyasi belirsizlik ile reform gündeminden sapılmanın mümkün olabileceğini belirtti. 

Moody’s ise bugün THY’nin Ba1 olan kredi notunu Ba2’ye düşürdü, ayrıca Koç Holding, Doğuş Holding ve OYAK başta olmak üzere sekiz önemli şirketin notlarını düşürmek üzere incelemeye aldığını açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemizin not görünümüne dair bu olumsuz öngörüleri Türk Lirası varlıklarından çıkışı hızlandırdı ve USDTRY bugün 3,0960 ile tarihi rekor kırarken EURTRY de 3,4050 seviyesine yükseldi.

Gün boyu ise gözler Cumhurbaşkanından gelecek açıklamadaydı, yaklaşık 4,5 saat süren MGK toplantısının ardından yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasından henüz sözlü bir açıklama gelmedi. Ancak Cumhurbaşkanı başyaveri ve 113 yargı mensubunun tutuklanması, ayrıca 200’den fazla dershanenin kapatılacağı haberleri sürecin devam ettiğini gösteriyor.

Bugünkü toplantıların ardından gelecek açıklamalar oldukça önemli, özellikle OHAL, başkanlık sistemi, olası erken seçim, görevden alımlar ve yeni atamalar piyasaların en yakından takip ettiği başlıklar…

Ülke olarak son derece kritik bir eşikten geçerken hem siyasi hem de ekonomi cephesi oldukça hassas ve ilgili durumun devamı ile liradaki kayıplar artabilir.

Böylesi sıra dışı durumlarda paritelerde teknik seviyelerin sağlıklı çalışmadığını tekrarlamakta fayda görüyoruz. USTRY paritesinde 3,10 psikolojik direnç konumunda ve 2,87 tabanını baz alırsak 3,13 ilk direnç olarak takip edilebilir. EURTY paritesinde ise, 3,42 ve 3,4580 dirençlerini takip edeceğiz.

Etiketler : Türk - Lirası - tarihinin - en - düşük - seviyesinde! -
İlginizi çekebilecek diğer haberler