" href="/rss.xml" /> Wi-fi Dönemi Kapanıyor: Artık Li-fi ile Mükemmel Bir İnternete Kavuşacağız " href="" /> " />

Wi-fi Dönemi Kapanıyor: Artık Li-fi ile Mükemmel Bir İnternete Kavuşacağız

Pahalı bir hizmet olan internet, artık bir ampulün harcadığı kadar enerji harcayan iyi bir teknoloji ile şenlenecek.

15-08-2016 18:38

Haberler » TEKNOLOJİ


Kablosuz internet konusunda wi-fi'ın konumunu biliyorsunuz. Henüz daha onun gibi bir internet hizmeti gelmedi... Derken bilim insanları kullanıcıları yine şaşırtacak türden bir çözüm buldular.

Wi-fi şu an piyasada kablosuz internet adına neredeyse yegane yöntem olduğundan dağıtım şirketleri tarafından oldukça yüksek fiyatlarla kullanıcılara sunuluyordu. Ama her şeyde olduğu gibi artık wi-fi'ın da çağı artık kapanıyor.

Yeni teknolojinin adı li-fi. Li-fi zannettiğimizin çok ötesinde Görünür Işık İletişimi (Visible Light Communication) yani kısaca VLC sistemi ile çalışıyor. Kısaca bu sistemi şöyle tarif edelim; li-fi gelen verileri ışık yolu ile taşıyıp size sunacak. Yapılan ilk testlerde, küçük LED'ler aracılığı ile az enerji harcayarak yaklaşık 1.6 Gbit gibi bir hız elde edildi. Daha aradan bir sene dahi geçmeden, çoklu LED'ler kullanarak Li-Fi'ın bağlantı hızı saniyede 10 Gbit'e kadar yükseltildi. Bu da kullanıcıları heyecanlandırdı.

Ayrıca bu li-fi teknolojisinde ledler sürekli yanıp gözleri rahatsız etmiyorlar. Çok kısa zamanda yanıp çok kısa zamanda sönen bir şey olduğundan rahatsız da etmiyor.

Ancak bu teknolojide şöyle bir sorun var. İnternetin iletimi ışıklar aracılığı ile olduğundan ortamın tamamen aydınlık olması gerekiyor. Bu da üretilen teknolojinin en büyük negatif yönlerinden biri. Yani siz li-fi sinyali yayan bir ışık kaynağını bir örtü ile kapatsanız internetiniz tamamen kesilebilir.

Bu yüzden wi-fi yine avantajlı bir duruma geçiyor. Çünkü dalgalarla yayılan bir internet sunduğundan duvarların ötesinden bile interneti alabiliyorsunuz. Sonuç ne olur bilinmez ama li-fi bir gün gelecek, en azından onu biliyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer haberler