" href="/rss.xml" /> Zeytinyağında ABD ve Arabistan " href="" /> " />

Zeytinyağında ABD ve Arabistan

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği verilerinden derlediği bilgiye göre, 1 Kasım 2015'te başlayan zeytinyağı ihracat sezonu, 31 Ekim 2016'da sona erdi.

12-11-2016 01:33

Haberler » EKONOMİ


İhracat, miktar olarak yüzde 14 gerileyerek 12 bin 754 tona, değer açısından da yüzde 16 düşüşle 55,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Söz konusu sezonda zeytinyağı en çok ABD ve Suudi Arabistan'a ihraç edildi. ABD, zeytinyağı ihracatında 3 bin 20 tonla ilk sırayı alırken bu ülkeyi, bin 720 tonla Suudi Arabistan izledi.

Genel ihracattaki düşüşe rağmen Avrupa Birliği ülkelerine yapılan dış satım yüzde 51 artışla bin 612 tona ulaştı.

Bu ülkeler içinde en fazla zeytinyağını, 875 tonla İspanya alırken, bu ülkeyi 363 tonla Almanya, 247 tonla İtalya takip etti.
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Cavlı, geçen ihracat sezonunun beklendiği gibi geçmediğini söyledi.

Bu yıl zeytinyağı ihracatının çok daha iyi seviyelerde gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Cavlı, özellikle son iki ayda yaşanan dış satımdaki artışın kendilerini geleceğe dair umutlandırdığını kaydetti.

Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci ise bu yıl iç tüketimin üzerinde üretim fazlası oluşacağını ifade etti.
İhracatçıların yeni ürünü beklediğini dile getiren Semerci, "Dünya piyasalarıyla koordineli olarak bu ürün, uluslararası piyasaya yayılacak. Yine çok güzel kaliteli ürünlerimiz var. Biz bölge olarak, Türkiye zeytincileri olarak 2017 sezonunda iyi ihracat yapılacağına inanıyoruz." dedi.
 

mobil porno izle
Etiketler : Zeytinyağında - ABD - ve - Arabistan - -
İlginizi çekebilecek diğer haberler